2020’nin başından bu yana, yeni uzak çalışanları hedef alan kötü amaçlı yazılımlarda eşi görülmemiş bir artış oldu. Kimlik avı dolandırıcılıkları, bilgisayar korsanları ve iş e-postası güvenlik ihlali kampanyaları, şirketler geleneksel ofis ayarlarını değiştirmek zorunda kaldıkça çoğalır. Siber suçlular ezici bir çoğunlukla belirli varlıkları hedefliyor – posta sunucuları, masaüstleri ve web uygulama sunucuları. Herhangi birinin kaybı operasyonlarınıza zarar verir. Hepsinin kaybı felaket olur. Ancak şirketinizi kötü amaçlı yazılımlardan korumanın pek çok yolu vardır – kendi sorunlarınızı belirleyerek başlayan bir süreç.

İşletmenizi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumanın altı yolu:

1. Rutin Sistem Yaması

Ağınızla temas eden tüm cihazları, uygulamaları ve işletim sistemlerini izlemeniz ve yamalamanız kesinlikle çok önemlidir. Yamalar, siber suçluların ağınıza girmek için kullandıkları donanım ve yazılım güvenlik açıklarına veya arka kapılara karşı koruma sağlar. İstismarlar, şaşırtıcı tarihsel başarıya sahip en yaygın saldırı vektörlerinden biridir. Örneğin, 2017 WannaCry fidye yazılımı saldırısı 150 ülkeye yayıldı, yüz binlerce makineye bulaştı ve Maersk, FedEx ve Britanya’nın NHS gibi çok uluslu şirketleri ezici bir durma noktasına getirdi. WannaCry‘nin başarısı, Windows XP ve 2003 mesajlaşma bloğundaki küçük bir hataya kadar izlenebilir. Güvenlik ve tasarım kusurları ortaya çıktıkça yama uygulamak, onları istismar etmek isteyen siber suçluların önüne geçmenizi sağlar.

2. Ağ İzleme ve Anti-Virüs

İşletmeler, her zamankinden daha fazla saldırı vektörüyle mücadele etmek zorunda. Çalışanlarınız mobil uygulamalar ve cihazlar çalıştırır, her gün yüzlerce e-postayı yanıtlar ve reklam ve sosyal ağları sürdürür. Bunların tümü benzersiz güvenlik zorlukları oluşturur. Mobil cihazlar, hassas bilgilerin kötü niyetli bir üçüncü tarafça ele geçirildiği wi-fi tabanlı ortadaki adam saldırılarına karşı savunmasızdır. E-posta hala başarılı kötü amaçlı yazılım dağıtımının% 94’ünü oluşturmaktadır. Ve bahane saldırıları sosyal ağlarda gelişiyor. Ağınızda bilgi giriyor, çıkıyor veya hareket ediyor olsun, işletmenizin bu temas noktalarında derinlemesine doğrulamaya ihtiyacı vardır. Yönetilen Ağ İzleme trafiği analiz eder ve dosyalarınız üzerinde sekmeler tutarak, çevredeki acil tehditleri durdurur. Bir Anti-Virüs çözümünü katmanlayarak , MSP’niz bilgilerin nasıl analiz edileceğini, güvenli bir şekilde paylaşılacağını veya bir tehdit olarak işaretlendiğinde nasıl düzeltileceğini belirleyen belirli kurallar belirleyebilir.

3. Veri Yedekleme ve Olağanüstü Durum Kurtarma

Bir güvenlik olayı veya doğal afet durumunda, şirket verilerinizin güvende olduğunu ve çalışanların çalışmaya devam edebileceklerini bilmek istersiniz. Bu, birkaç yolla elde edilir. Veri merkezi düzeyinde sürekliliğe ihtiyacınız var, aksi takdirde coğrafi yedeklilik olarak adlandırılır. Dijital varlıklarınızı birden çok konuma yayarak, ağınız, yalıtılmış kesinti süresi veya trafikteki ani artışlar nedeniyle değişiklikleri absorbe etmek için daha iyi konumlandırılır. Ayrıca, birden çok sağlayıcıdan bulut tabanlı yedeklemeler almak da zorunludur. Örneğin Azure kiracıları, Datto‘nun Bulut Sürekliliğini katmanlara ayırırken bulut platformunun Yedeklemesinden yararlanabilir. Datto, dosya ve cihaz kurtarma, bulut sanallaştırma ve fidye yazılımı sağlar. Yedekleme araçlarını çeşitlendirerek, süreklilik çabalarınızın etkinliğini artırırsınız.

4. Uç Nokta Güvenliği ve Yedekleme

Ağınızın güvenliğini sağlamaya ek olarak, uç nokta güvenliğine öncelik vermeniz gerekir. Çalışanlarınız içerik oluşturdukça, harici kullanıcılarla işbirliği yaptıkça ve hareket halindeyken uygulamalardan yararlandıkça, fikri mülkiyetinizin güvende olduğunu bilmeniz gerekir. Microsoft InTune veya Enterprise Mobility + Security gibi uç nokta güvenliği sunan birden çok platform vardır. InTune, özellikle cihazların ve işletim sistemlerinin güvenliğini sağlamaya odaklanırken Enterprise Mobility + Security, kimlik erişim yönetimi, tehdit ve bilgi koruması ve güvenli bulut erişimi katmanları oluşturur. En etkili ve kolayca dağıtılan araçlardan bazıları şunları içerir:

  1. Çok faktörlü kimlik doğrulama – günlük saldırıların% 99,9’una karşı koruma sağlar

  2. Çoklu oturum açma – Azure AD aracılığıyla, kullanıcıların iş günü boyunca kullandıkları her uygulama için parola sağlamaları gerekmez

  3. Kullanım, konum ve diğer özel ayarları hesaba katan dinamik erişim politikaları

  4. Çalışanların işe alınması, yönetimi ve işe alıştırılması için tek bölmeli denetim ve izleme

5. Güvenli Dosya Paylaşımı ve Senkronizasyonu

En ayrıntılı güvenlik önlemleri, verilerin kendisiyle ilgili olanlardır. İçinde Araçlar Kurumsal Mobilite + Güvenlik veya Datto en Dosya Sync, yöneticiler şirket verilerinin taşıma, paylaşım ve depolama için belirli kontrolleri kurmak için izin verir. Azure Information Protection, veri hassasiyetini sınıflandıracak, değişiklikleri günlüğe kaydedecek ve izleyecek ve kısıtlamaları buna göre ayarlayacaktır. Office 365 Bilgi Koruması içinde, uygulama yığınınızdaki bilgileri izlemek için Veri Kaybını Önleme (DLP) ilkeleri belirleyebilirsiniz. Çalışanlarınız belirli bir veri parçasını kullanmayı bitirdikten sonra, yaşam döngüsü ayarlarını oluşturabilir veya uzaktan silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. Çalışan Eğitimi

Çalışanlarınızın teknolojiyle nasıl çalıştığını net bir şekilde anlamanız gerekir. Ortalama bir iş gününde kaç uygulama kullanıyorlar? İş akışları gölge BT veya onaylanmamış araçları içeriyor mu? Kişisel cihazlarda iş e-postalarına ne sıklıkla yanıt veriyorlar? İnsanlar, mobil cihazlar üzerinden alınan sosyal saldırılara ve kimlik avı dolandırıcılıklarına çok daha duyarlıdır. Çoğu mobil tarayıcı, e-posta başlıkları, kaynak bilgileri, web tarayıcısı doğrulaması vb. Dahil kullanıcıların görebileceklerini sınırlar. Bu, kullanıcıları masaüstlerinde güvende tutan hızlı bakış doğrulamasını engeller. Kullanıcılar ayrıca, mobil bildirimler aldıklarında hızlı yanıt vermeye, çok görevli olma olasılıkları daha yüksektir veya dikkati dağılmış haldeyken harekete geçmeye hazırdır. Herhangi bir eğitim çabasının mobil güvenliğe öncelik vermesi zorunludur .

Bu güvenlik stratejilerinden herhangi birinin uygulanmasına ilişkin daha fazla bilgi için, ücretsiz bir BT danışmanlığı için uzmanlarımıza ulaşın.