Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana çalışanlar evden çalışmaya başladı, öğrenciler uzaktan eğitime geçti ve siber suçlular e-posta dolandırıcılığını artırdı. Bir bulut güvenlik firması olan Mimecast, Covid-19 ve e-posta güvenliğinin etkilerini araştırıyor ve State of Email 2021 raporunu yayınladı . Ekipleri, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve daha pek çok ülkeden 1.225 BT ve siber güvenlik uzmanıyla küresel bir anket gerçekleştirdi. Katılımcıların %47’si çok çeşitli sektörlerde CIO’lar, CTO’lar, CISO’lar, BT Yöneticileri ve BT Güvenlik Yöneticileriydi.

İşte Mimecast’in Keşfedilen En İyi 3 E-posta Güvenliği Trendi:

Covid-19 Sırasında Yaygın E-posta Tehditleri Nasıl Değişti?

1. Kimlik avı

Covid-19 pandemisinin başlangıcında, siber suçlular yanlış bilgiden ve kamuoyunun endişesinden yararlanmaya çalıştıkça kimlik avı saldırılarında ve güvenliği ihlal edilmiş bağlantılarda keskin bir artış oldu. P hacker taklit güvenilir kaynaklardan tarafından gizli kullanıcı bilgileri ayıklamak için e-posta kullanırken hishing saldırılar meydana gelir. Bilinen kaynakları taklit ederek, hedeflerin güvenli olmayan bir belgeden hesap oturum açma bilgileri gibi özel ayrıntıları sağlaması daha olasıdır. Bilgisayar korsanlığını önlemeye yardımcı olmak için , aşağıdakiler gibi olası kimlik avı belirtilerini fark etmek önemlidir:

  • Yanlış noktalama

  • Aşırı aciliyet duygusu

  • Bay/Madam gibi genel dil

  • Kendinden emin bilgi için garip istekler

E-posta tehdidi hacmi, yıldan yıla.

2. Mızraklı Kimlik Avı

Kimlik avından daha spesifik olan hedef odaklı kimlik avı, belirli bir kuruluşu veya kişiyi hedefler. Bunlar daha hedeflidir ve saldırgan, e-postaların hatasız ve mümkün olduğunca inandırıcı olduğundan emin olmak için hedef üzerinde kapsamlı bir araştırma yapacaktır. Marka sahtekarlığı yaygın bir örnektir; işletmelerin %42’si marka kötüye kullanımında bir artış ve 2020-2021 arasında e-posta tabanlı sahtecilikte %47’lik bir artış bildirmektedir.

Yıldan yıla en önemli üç veri ve marka gizliliği endişesi.

3 . Birlikte Karıştırılmış Veriler

Çalışanlar evden çalışmaya başladığından beri, kişisel ve hassas iş bilgileri, Microsoft Teams ve Slack gibi e-posta ve işbirliği araçları arasında giderek daha fazla bir araya geldi . Bu, siber suçluların gizli ve kişisel bilgilere erişmesi için daha fazla fırsat sağlar. Mimecast, çalışanların pandemi öncesi seviyelere kıyasla 3 kat daha fazla kötü amaçlı bağlantıya tıkladığını ve bulanık kişisel ve kurumsal verilerle ilgili endişeyi artırdığını tespit etti. Ankete katılanların ek %70’i de arşivlenmiş iş görüşmelerinin yarattığı risklerden endişe duyuyor.

Ortalamanın altında siber stratejinin yıldan yıla etkileri.

Kendinizi ve İşinizi Nasıl Korursunuz

Bir e-posta güvenlik sistemi uygulamak, işletmenizin bilgisayar korsanlarını engellemesine yardımcı olacaktır. İşletmelerin %97’si bir tür e-posta güvenlik sistemine sahip olduklarını söylüyor, ancak yalnızca %26’sı dört ana alana karşı korumaya sahip:

  • Dahili e-posta tehditlerini izleme

  • Harici e-posta tehditlerini izleme

  • Veri hırsızlığına karşı koruma

  • Zaten gelen kutularında bulunan kötü amaçlı e-postaları kaldırma

Ayrıca, her beş kuruluştan yalnızca biri sürekli siber güvenlik farkındalık eğitimi vermektedir. Siber farkındalık eğitimi, çalışanları şüpheli e-posta içeriğini tespit etmeye ve bir hack girişiminin işaretlerini yorumlamaya hazırladığından, bu, iyileştirme için kritik bir alandır. Hangi güvenlik yazılımı hizmetlerinin zor olabileceğini bilmek. Kendinizi ve işinizi nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, hizmetlerimize göz atın veya ücretsiz danışmanlık için bizimle iletişime geçin.